02.05.2011

Latvijas Pasts iemūžina pastmarkā UNESCO Pasaules mantojumu

Latvijas Pasts izdod jaunāko pastmarku bloku, kurā attēlots Apvienoto nāciju organizācijas izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas (UNESCO) Pasaules mantojuma sarakstā iekļautais Strūves ģeodēziskais loks. Pastmarku blokā iekļautas divas pastmarkas, un to pirmās dienas zīmogošana notiks ceturtdien, 2011.gada 5.maijā, pasta centrā Sakta, Brīvības bulvārī 32, Rīgā, no plkst. 8 līdz 20.

Savukārt 12.maijā Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) telpās Mazajā Pils ielā 19, Rīgā, plkst. 11 notiks jaunā pastmarku bloka prezentācijas pasākums, kurā piedalīsies Latvijas Pasta, VKPAI, UNESCO Baltija un Jēkabpils pilsētas domes pārstāvji.

Mākslinieces Artas Ozolas-Jaunarājas veidotajā pastmarku blokā Strūves ģeodēziskais loks iekļautas divas pastmarkas ar nominālvērtību Ls 0,35 (atbilst vienkāršas vēstules nosūtīšanas izmaksām Latvijas robežās) un Ls 0,55 (atbilst vienkāršas vēstules nosūtīšanas izmaksām uz Eiropas Savienības valstīm). Pastmarku bloka tirāža ir 70 000 eksemplāru.

Jaunajā pastmarku blokā iezīmēts Strūves ģeodēziskā loka ceļš cauri desmit valstīm, kā arī īpaši izcelti Lavijas ģeodēziskie punkti Jēkabpils un Sestukalns. Šie punkti ir ne tikai valsts ģeodēziskā tīkla daļa, bet arī ievērojami vēstures pieminekļi.

Līdz ar pastmarku bloka izdošanu Latvijā arī citas valstis - Somija, Zviedrija, Igaunija - izdos pastmarkas par šo tematiku. Pastmarkas ar Strūves ģeodēzisko loku jau izdevusi kaimiņvalsts Lietuva, kā arī Moldova un Ukraina. UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā Strūves ģeodēziskais loks iekļauts 2005.gadā.

2822 km garais Strūves ģeodēziskais loks, kas stiepjas no Norvēģijas Ledus okeāna piekrastes līdz Donavas grīvai pie Melnās jūras un šķērso desmit valstis, atgādina par 19.gs. sākumā starptautiski organizētajiem meridiāna loka uzmērīšanas darbiem, kurus organizēja astronoms un ģeodēzists F.V.G.Strūve. Tie būtski ietekmēja zinātnes turpmāko attīstību un palīdzēja noteikt precīzu Zemes izmēru un formu.

Pastmarku attēlus skatīt šeit.

Nākamo filatēlijas jaunumu plānots izdot 25.maijā.

Par VAS Latvijas Pasts

Latvijas Pasts nodrošina plašāko pasta pakalpojumu pieejamību visā Latvijas teritorijā, uzturot vairāk nekā 600 pasta pakalpojumu sniegšanas vietu. Uzņēmuma pamatfunkcija ir universālo pasta pakalpojumu sniegšana; Latvijas Pasts sniedz arī filatēlijas, pārvadājumu un eksprespasta, finanšu starpniecības, maksājumu, preses un mazumtirdzniecības pakalpojumus. Latvijas Pasts ir valstij pilnībā piederošs uzņēmums, kas nodarbina ap 5000 darbinieku.

 

Papildu informācija:

Agija Tērauda,

VAS Latvijas Pasts

sabiedrisko attiecību speciāliste

Tālr.: + 371 67608504

e-pasts: agija.terauda@pasts.lv

www.pasts.lv