Pāriet uz galveno saturu

24. Jūlijs

Marisa Jansona devums Latvijai un pasaulei – atzīmēts pastmarkā

Katra cilvēka dzīve atstāj nospiedumus, un katrs cilvēks savu stāstu pasaulē nes citādi, bet – vienlīdz nozīmīgi. Izcilais diriģents Mariss Jansons allaž ir runājis nošu valodā, un, kas vienam varēja būt tikai nejaušs žests, viņam – kā pats savulaik atzinis – īpaša dvēseles kustība.
Marisa Jansona devums Latvijai un pasaulei – atzīmēts pastmarkā

Atzīmējot Marisa Jansona spilgto ieguldījumu mūzikas attīstībā Latvijā un pasaulē, 28. jūlijā “Latvijas Pasts” izdos diriģentam veltītu pastmarku un īpašā dizaina aploksni.

Tās sākotnēji varēs iegādāties lielāko pilsētu klientu centros un pasta nodaļās, kā arī uzņēmuma e-veikalā https://veikals.pasts.lv/. Pastmarkas pirmās dienas zīmogošana 28. jūlijā notiks Elizabetes ielas pasta nodaļā, Elizabetes iela 41/43, Rīgā, no plkst. 10.00 līdz 18.00.

Jaunās pastmarkas nominālvērtība ir 2,54 eiro, un tā paredzēta sūtījumu apmaksai svara kategorijā līdz 20 gramiem Eiropas ekonomiskajā zonā. Pastmarkas tirāža sasniedz 10 000, bet aploksnes – 500 eksemplāru. Filatēlijas izdevumu dizaina autore ir māksliniece Lilija Dinere.

Mariss Jansons dzimis Rīgā, diriģenta Arvīda Jansona un dziedātājas Iraīdas Jansones ģimenē. 1956. gadā kopā ar vecākiem pārcēlies uz Ļeņingradu, kur viņa tēvs strādāja par diriģentu Ļeņingradas Filharmonijā. Mariss Jansons Ļeņingradas Konservatorijā studējis vijoļspēli, klavierspēli un diriģēšanu, papildinājis zināšanas pie Hansa Svarovska un Herberta fon Karajana Vīnes Mūzikas augstskolā (1969).

Kopš 1973. gada vadījis daudzus slavenus simfoniskos orķestrus Eiropā un ASV, tostarp bijis Ļeņingradas Filharmonijas diriģenta asistents (1973-1979), kā arī vadījis Oslo Filharmonijas orķestri (1979-2000), Pitsburgas Simfonisko orķestri (1997-2004), Bavārijas Radio simfonisko orķestri (no 2003. gada) un Amsterdamas Karalisko “Concertgebouw” orķestri (no 2004. gada). Kā galvenais viesdiriģents pastāvīgi viesojies pie Londonas Filharmoniskā orķestra diriģenta pults (kopš 1992. gada), viesdiriģenta statusā sadarbojies arī ar Londonas Simfonisko orķestri.

2006. gadā Mariss Jansons vadījis Vīnes filharmonijas Jaungada koncertu. Saņēmis "Gada mākslinieka" balvu festivālā “Midem” Kannās, Francijā (2006) un kopā ar Bavārijas Radio Simfonisko orķestri –“Grammy” balvu kategorijā “Labākais orķestra sniegums” par Dmitrija Šostakoviča 13. simfonijas ieskaņojumu (2006). Togad Austrijas pasts izdeva diriģentam veltītu pastmarku.

2007. gadā Marisa Jansona vadībā notika Ludviga van Bēthovena Devītās simfonijas atskaņojums, kurā piedalījās Bavārijas Radio Simfoniskais orķestris un ko kopā ar 7000 citu klausītāju Pāvesta audienču zālē Vatikānā noklausījās Pāvests Benedikts XVI.

Apbalvots ar II šķiras Triju Zvaigžņu ordeni un Norvēģijas Karaliskā Ordeņa Zvaigzni (1995). Mariss Jansons ir Britu Karaliskās Mūzikas akadēmijas goda loceklis (1999) un Vīnes “Gesellschaft der Musikfreunde” goda loceklis (2001).