19.04.2012

Latvijas Pasts izdod pastmarku izcilā bibliogrāfa Jāņa Misiņa 150. dzimšanas dienas atcerei

Par godu latviešu bibliofila un izcilā bibliogrāfa Jāņa Misiņa 150.dzimšanas dienai Latvijas Pasts izdevis jaunu pastmarku un aploksni, kuru pirmās dienas zīmogošana paredzēta 2012.gada 25.aprīlī Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas sastāvā darbojošās Misiņa bibliotēkas telpās Rūpniecības ielā 10, Rīgā, no plkst. 9 līdz 19.

Jaunās pastmarkas nominālvērtība ir Ls 0,98, un tā izmantojama ierakstītas vēstules nosūtīšanai Latvijas Republikas teritorijā. Pastmarkas autore ir māksliniece Valda Batraks, un pastmarkas tirāža - 100 000 eksemplāru. Uz pastmarkas redzams bibliogrāfa portrets, bet aploksnē atttēlots fragments vienai no vēsturiskajām ēkām, kurā savulaik atradusies Misiņa bibliotēka, un atvērtas grāmatas siluets.

J.Misiņš ir Latvijas zinātniskās bibliogrāfijas pamatlicējs, kurš zināms kā aktīvsbibliofils, bibliotekārs, bibliogrāfs, grāmatu tirgotājs, izdevējs, iesējējs un publicists.

19.gs. 80.gadu sākumā J.Misiņš bez tolaik nepieciešamās oficiālās atļaujas atvēra bibliotēku Tirzas pagastkolā, kur vietējiem iedzīvotājiem izsniedza grāmatas. Savukārt pēc atļaujas saņemšanas no Vidzemes gubernatora 1885.gadā viņš Tirzas pagasta Krācēs izveidoja privātu, publikai pieejamu bibliotēku, kas tiek uzskatīta par šodienas Misiņa bibliotēkas sākotni. Pēc neatkarīgās Latvijas valsts izveides J.Misiņš no 1920. līdz 1938.gadam bija Rīgas pilsētas bibliotēkas latviešu grāmatu nodaļas vadītājs un direktora vietnieks.

Misiņa bibliotēka ir vecākā un pilnīgākā latviešu literatūras krātuve, jo J.Misiņa mērķis bija apkopot visu, kas uzrakstīts latviski, visu, kas rakstīts par Latviju un latviešiem, visus Latvijas iespieddarbus un visu, ko rakstījuši latvieši, neatkarīgi no izdevuma valodas un izdošanas vietas, kā arī latviešu autoru darbu tulkojumus svešvalodās.

J. Misiņa 150.jubilejas atcerei izdoto pastmarku un aploksni iespējams aplūkot te.

Nākamo filatēlijas jaunumu plānots izdot 11.maijā.


Par VAS Latvijas Pasts

Latvijas Pasts nodrošina plašāko pasta pakalpojumu pieejamību visā Latvijas teritorijā, uzturot vairāk nekā 600 pasta pakalpojumu sniegšanas vietu. Uzņēmuma pamatfunkcija ir universālā pasta pakalpojuma sniegšana, papildus nodrošinot arī komercpārvadājumu, eksprespasta, maksājumu, preses, mazumtirdzniecības un filatēlijas pakalpojumus. Latvijas Pasts ir valstij pilnībā piederošs uzņēmums, kurā strādā vairāk nekā 4500 darbinieku.

Papildu informācija:
Zane Plone,
VAS Latvijas Pasts
sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: + 371 67608504
E-pasts:zane.plone@pasts.lv
www.pasts.lv; twitter.com/latvijas_pasts