Rīgas Tehniskās universitātes Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē prezentēs ķīmiķei Emīlijai Gudriniecei veltītu pastmarku

14.09.2020

Rīgas Tehniskās universitātes Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē prezentēs ķīmiķei Emīlijai Gudriniecei veltītu pastmarku
Latvijas Pasts izdod jaunu pastmarku un aploksni, godinot nopelniem bagātu ķīmijas zinātnieci un sporta entuziasti Emīliju Gudrinieci (1920–2004), kurai šogad apritētu 100 gadu. Pastmarkas pirmās dienas zīmogošana paredzēta 2020.gada 18.septembrī Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē Rīgā, Paula Valdena ielā 3/7, no plkst.10 līdz 17. Turpat plkst.12.30 norisināsies arī svinīgs pastmarkas prezentācijas pasākums, kurā piedalīsies Latvijas Pasta, Rīgas Tehniskās universitātes un Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) vadības pārstāvji.
 
Atzīmējot Emīlijas Gudrinieces 100.jubileju, Latvijas Pasts izdod jaunu pastmarku 50 000 eksemplāru tirāžā un īpašu aploksni 1000 eksemplāros. Pastmarkas nominālvērtība ir € 1,00, un tā atbilst vēstuļu korespondences apmaksai svara kategorijā līdz 20 gramu Latvijas teritorijā.  
 
Filatēlijas izdevumu autore māksliniece Arta Ozola-Jaunarāja pastmarkas un aploksnes vizuālajā noformējumā izmantojusi materiālus no RTU krājumiem – ķīmiķes personiskos pierakstus un 1951.gada fotoportretu. Filatēlijas materiālos attēlota arī ķīmiska struktūra – nitrofurānu rindas savienojums antibakteriālais līdzeklis furacilīns jeb Nitrofurazons, kura sintēzes tehnoloģiju izstrādāja E.Gudriniece un kuru AS Olainfarm ražo vēl šobrīd.  
 
Profesore E.Gudriniece (1920–2004) bija RTU profesore un LZA akadēmiķe – izcila ķīmiķe un augstskolu pedagoģe, RTU Organiskās sintēzes un biotehnoloģijas katedras dibinātāja un ilggadēja vadītāja (1963–1989). E.Gudrinieces zinātniskais darbs mūža garumā bija veltīts heterociklu sintēzei, to bioloģiskās aktivitātes pētījumiem, arī augu eļļu praktiskās izmantošanas iespējām biodīzeļdegvielas ražošanā. Ar savu darbu, talantu un aizrautību zinātniece atstājusi paliekošas vērtības, par ko saņēmusi daudzas atzinības un augstus apbalvojumus. Līdztekus zinātniskajam darbam ķīmiķe aizrāvās arī ar motobraukšanu un savulaik kā ieguvusi Latvijas čempiones titulu motobraukšanā. 
 
Pastmarku un aploksni Emīlijai Gudriniecei – 100 sākotnēji varēs iegādāties Rīgas 10.pasta nodaļā Elizabetes ielā 14/43, Rīgas 50.pasta nodaļā t/c Origo, Stacijas laukumā 2, pasta centrā Sakta Brīvības bulvārī 32, Rīgā, kā arī Latvijas Pasta e-veikalā https://veikals.pasts.lv/
 
Jauno pastmarku bloku un aploksni Emīlijai Gudriniecei – 100 iespējams aplūkot šeit
 
Nākamais filatēlijas izdevums plānots 23.oktobrī.
 
 
 
Par VAS Latvijas Pasts
Latvijas Pasts nodrošina plašāko pasta pakalpojumu pieejamību visā Latvijas teritorijā, uzturot vairāk nekā 600 pasta pakalpojumu sniegšanas vietu. Uzņēmuma pamatfunkcija ir universālā pasta pakalpojuma sniegšana, papildus nodrošinot arī komercpārvadājumu, eksprespasta, maksājumu, preses, mazumtirdzniecības un filatēlijas pakalpojumus. Latvijas Pasts ir valstij pilnībā piederošs uzņēmums, kurā strādā vairāk nekā 3400 darbinieku. Uzņēmuma iekšzemes sūtījumu piegādes kvalitātes mērījumus veic viena no Latvijas vadošajām tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūrām Kantar TNS, savukārt pārrobežu sūtījumu piegādes kvalitātes kontroles mērījumi tiek nodrošināti Starptautiskās pasta korporācijas (International Post Corporation) ietvaros ar izpētes kompāniju Kantar TNS, Ipsos un Quotas starpniecību.
 
 
 
Sīkākai informācijai:
Vineta Danielsone | Vecākā sabiedrisko attiecību projektu vadītāja
E-pasts: pr@pasts.lv, vineta.danielsone@pasts.lv 
twitter.com/latvijas_pasts | facebook.com/latvijas.pasts | instagram.com/latvijas_pasts